Piraci Parsęty - Kajaki - Spływy Kajakowe - Koszalin - Kołobrzeg

Parsęta - Radew - Chotla - Dębnica - Liśnica - Perznica - Pokrzywnica - Stara Rega - Rosnowo - Hajka

Piraci Parsęty - Kajaki - Spływy Kajakowe - Koszalin - Kołobrzeg

Parsęta - Radew - Chotla - Dębnica - Liśnica - Perznica - Pokrzywnica - Stara Rega - Rosnowo - Hajka

Piraci Parsęty - Kajaki - Spływy Kajakowe - Koszalin - Kołobrzeg

Parsęta - Radew - Chotla - Dębnica - Liśnica - Perznica - Pokrzywnica - Stara Rega - Rosnowo - Hajka

Charakterystyka rzeki Pokrzywnica

k25 pokrzywnica

Najważniejsze informacje

     – długość rzeki: 29 km

     – długość odcinka na spływ kajakowy: 18 km + 51 km (Pokrzywnica + Parsęta)

     – czas całkowity spływu rzeką: 4 dni

     – poziom trudności: łatwa, średnia, trudna (w zależności od odcinka)

k26 pokrzywnica

Warto wiedzieć

     Początek spływu kajakowego rzeką Pokrzywnicą uzależniony jest od poziomu wody w rzece, za który odpowiedzialne są opady atmosferyczne i susze letnie. Przy odrobinie szczęścia, spływ możemy zacząć przy moście drogowym w Sławoborzu z boiska piłkarskiego. Rzeka jest wąska i głęboka do kolanek ale można płynąć bez bagaży siedząc pojedynczo w kajaku, i na pewno nie będziecie go ciągnąć za sobą idąc w rzece. Nurt od Sławoborza do samej Parsęty na Pokrzywnicy jest wartki rzeka nie stoi w miejscu, w korycie rzeki jest sporo zwalonych drzew przez które trzeba się przeprawiać, ale nie stanowi to problemu, koryto rzeki nie jest w ogóle zarośnięta nad taflę wody, rzeka jest głęboka maksymalnie do pasa, nie ma konieczności noszenia kajaka brzegiem, wszystkie przeszkody pokonujemy będąc w korycie rzeki. Rzeka Pokrzywnica płynie głownie przez tereny leśne i są przepiękne widoki krajobrazowe. Drzewek zwalonych w korycie rzeki nie brakuje, rzeka Pokrzywnica jest mniej uciążliwa do pokonania niż rzeka CHOTLA….

TRASA SPŁYWU (POKRZYWNICA + PARSĘTA)

 

1. Dzień spływu (SŁAWOBORZE – MOST PKP  SIDŁOWO)

    – długość trasy: 7 km

    – czas  spływu: 5 godzin

    – poziom trudności trasy: trudna

6. Pokrzywnica 07-07-2012r

SŁAWOBORZE – STARY MOST PKP w lesie na trasie RARWINO – SIDŁOWO 

(czas spływu około 4 godziny i 30 minut w tym CAŁA GODZINA spływu rzeką z bardzo dużym spadkiem rzeki, gdzie jest prawdziwy górski odcinek z rwącym nurtem).

Startując w Sławoborzu po około 3 godzinach spływu dopłyniecie do mostku drewnianego z polną drogą przez las do ulicy asfaltowej na trasie PODWILCZE – SIDŁOWO. Pięć minut przed mostkiem na prawym brzegu zaraz przy korycie rzeki znajduje się ogromny głaz narzutowy porośnięty mchem o imponujących wymiarach ;szerokość – 5m, wysokość- 1,8m, obwód- 11m, w kształcie serca z ciekawą rysą. Ciekawe miejsce na przerwę podczas spływu. Po kolejnych 30 minutach spływu od mostku drewnianego ZACZYNA SIĘ BARDZO DUŻY SPADEK RZEKI !!! Z RWĄCYM NURTEM !!! głębokość dalej jest tylko od kolanek do pasa , ale trzeba uważać na zwalone drzewka w korycie rzeki i głazy których nie brakuje. Pędzi się rzeką siedząc w kajaku dosłownie z górki na pazurki, nurt jest bardzo ostry prawdziwy ,,górski kawałek” przez całą godzinę aż do starego mostu PKP w lesie, gdzie możecie rozbić się na dziki biwak po 4 godzinach i 30 minutach spływu z przeprawami i naprawdę ostrą godzinną zabawą ( im większe deszcze tym lepsza zabawa na tym odcinku). Do mostu PKP można dojechać leśną drogą skręcając z ulicy asfaltowej na trasie RARWINO – SIDŁOWO w prawo do lasu drogowskaz- DO KOPALNI ODKRYWKOWEJ cały czas jadąc prosto przez las dojedziecie do mostu nad rzeką zobaczcie o czym pisze i dzwońcie po kajaki!!!. Tel. 886256945 lub 693012697

11. Pokrzywnica 07-07-2012r

2. Dzień spływu  (MOST PKP – MOST W GARKACH)

    – długość trasy: 8 km

    – czas  spływu: 4 godzin

    – poziom trudności trasy: trudna

 

STARY MOST PKP – MOST DROGOWY W GARKACH Zaczynacie spływ przy moście PKP, od mostu jeszcze około 15 minut jest cały czas bardzo wartki nurt i duży spadek rzeki później się uspokaja, ale nie do końca. Do mostu drogowego w RARWINIE jest jeszcze kilka krótkich odcinków na których ,, POKRZYWKA NIEŹLE ZASÓWA ”. Do mostu drogowego z polną drogą w RARWINIE dopłyniecie po około 1 godzinie i 15 minutach. Po kolejnych około 2 godzinach i 40 minutach dopłyniecie do mostu drogowego w GARKACH gdzie możecie zakończyć spływ, lub dalej od mostu po około 15 minutach dalszego spływu dopłyniecie do GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO ,, SZUWAREK ” NA LEWYM BRZEGU . W gospodarstwie jest 10 miejsc noclegowych w pokojach domku który można wynająć, jest pole namiotowe i miejsce na przyczepy kempingowe. Na trasie sporo przepraw i malownicze krajobrazy.

DALEJ SPŁYW RZEKĄ PARSĘTĄ

3. Dzień spływu (GOSPODARSTWO GARKI –  ŁĄKA MIECHĘCINO)

    – długość trasy: 3 km + 16 km PARSĘTĄ

    – czas  spływu: 5 godzin

    – poziom trudności trasy: średnia

 

GOSPODARSTWO GARKI – ŁĄKA MIECHĘCIO Zaczynacie spływ z gospodarstwa w Garkach po około 1 godzinie i 20 minutach wpływacie do rzeki PARSĘTY którą po kolejnych około 25 minutach dopłyniecie do KARLINA gdzie możecie skończyć spływ. Płynąc dalej z KARLINA po około 2 godzinach przepływacie pod mostem drogowym WRZOSOWO by po kolejnych 30 minutach dopłynąć do progu wodnego w Pyszce przez który należy przenieść kajaki jest zbyt niebezpieczny do przepłynięcia. Około 10 minut spływu od progu wodnego w Pyszce na prawym brzegu jest łąka w Miechęcinie gdzie można rozbić się na biwak.

Spływ Kajakowy - Pożegnanie Zimy (12)

 

4. Dzień spływu (MIECHĘCINO – KOŁOBRZEG)

    – długość trasy: 35 km

    – czas  spływu: 5 godziny

    – poziom trudności trasy: łatwa

 

MIECHĘCINO – KOŁOBRZEG Zaczynacie w MIECHĘCINIE będziecie przepływać pod mostami drogowymi w Bardach i w Ząbrowie gdzie są polany na ognisko i odpoczynek i po około 4 godzinach i 30 minutach wpływacie do samego KOŁOBRZEGU gdzie kończycie czterodniowy spływ idąc podziwiać widoki na molo…

SPŁYW RZEKĄ POKRZYWNICĄ w okresie susz może być problemem płynąć rzeką Pokrzywnicą od samego SŁAWOBORZA ale po kilku dniach deszczowych nawet w miesiącach letnich można śmiało atakować. Należy pojedynczo siedzieć w kajaku ze względu na bardzo wartki nurt, dużo drzew, kamieni i miejscami małe zanurzenie. Na życzenie dowozimy bagaże i zabieramy z miejsc biwakowych.

studenckie spływy kajakowe