Piraci Parsęty - Kajaki - Spływy Kajakowe - Koszalin - Kołobrzeg

Parsęta - Radew - Chotla - Dębnica - Liśnica - Perznica - Pokrzywnica - Stara Rega - Rosnowo - Hajka

Piraci Parsęty - Kajaki - Spływy Kajakowe - Koszalin - Kołobrzeg

Parsęta - Radew - Chotla - Dębnica - Liśnica - Perznica - Pokrzywnica - Stara Rega - Rosnowo - Hajka

Piraci Parsęty - Kajaki - Spływy Kajakowe - Koszalin - Kołobrzeg

Parsęta - Radew - Chotla - Dębnica - Liśnica - Perznica - Pokrzywnica - Stara Rega - Rosnowo - Hajka

Charakterystyka starej Regi

K27 stara rega

     Jezioro Resko Przymorskie dawno temu było jedynie jedną z zatok Bałtyku. W wyniku nanoszenia piasku morskiego zostało odcięte od niego mierzeją. Nazwa jeziora pochodzi od rzeki Regi, której wody niegdyś w całości wpływały do jeziora i stąd dopiero uchodziły do morza kanałem ( przetoką ). Przetoka powstała w 1947 roku, kiedy podczas tygodniowego sztormu została przerwana mierzeja dźwirzyńska. Podczas sztormów na morzu woda poprzez przetokę wlewa się do przybrzeżnego jeziora wówczas jego poziom potrafi podnieść się o ok. 1,5 m. Ciekawostką jest, ze dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza – zjawiska zwanego kryptodepresją. Powierzchnia jeziora waha się w granicach 580-620 ha, co jest uzależnione od ilości wtłoczonej wody morskiej, natomiast średnia głębokość wynosi 1,3 m. Jezioro Resko Przymorskie to naturalne siedlisko ptactwa wodnego oraz ryb. Jezioro oddaje nam do dyspozycji swój największy skarb – wiatr. Dzięki temu to raj dla wędkarzy i uprawiających windsurfing. Dla kajakarzy płynących kilka dni Regą i wpływających na koniec spływu w jezioro Resko może być zdradliwy poziom wody. Przy silnym wietrze są bardzo wysokie fale, które mogą zalewać kajak, należy sprawdzić głębokość jeziora wiosłem, może się okazać, że jest jedynie 1,3m, ale jeżeli poziom głębokości jeziora dochodzi do 3 m. warto się zastanowić czy przy tak silnym wietrze i tak wysokich falach mając w pamięci tragedie na MAZURSKICH JEZIORACH warto dalej kontynuować spływ do Dźwirzyna gdzie i tak nie wpłyniemy w morze przy tak dużych falach. Płynąc po jeziorze należy wypatrywać po około godzinie w lewym brzegu ujścia w trzcinach jeziora w kanał, którym można dopłynąć do morza. Ciężko go wypatrzyć, dlatego, że musimy omijać rzędy wbitych pali drewnianych do połowu ryb siatkami, które zmuszają nas do wpływania w głąb jeziora oddalając się od brzegu kajakiem.

Najważniejsze informacje

     – długość rzeki: 19 km

     – długość odcinka na spływ kajakowy: 19 km

     – czas całkowity spływu rzeką: 6 godziny

     – poziom trudności: średnia

Warto wiedzieć

Z koryta rzeki Regi przed miejscowością Mrzeżyno w okolicach mostu drogowego z Mrzeżyna do Trzebiatowa wypływa w prawym brzegu koryto Starej Regi, która jest głęboka i szeroka o kanałowym korycie, płynie przez łąki niezauważalnym nurtem, którym możecie dopłynąć przez około 2 godzimy do Jeziora Resko Przymorskie z którego po około godzinie wiosłowania dopływacie do kanału w DŹWIRZYNIE którym możecie wpłynąć bez przeszkód do Bałtyku jeżeli nie ma silnego wiatru i dużych fal które mogą rozbić kajak o falochron.

DZIEŃ SPŁYWU 

/jako 8 dzień spływu rzeką Regą/ 

Z biwaku w Mrzeżynie do Dźwirzyna STARĄ REGĄ i powrót morzem do Mrzeżyna. Możemy dowieść Was do Mrzeżyna skąd zrobicie sobie jednodniowy spływ na tej trasie Starą Regą połączony z morskim powrotem do miejsca startu lub po 7 dniach spływu rzeką Regą możecie odpocząć na biwaku w Mrzeżynie. Jeżeli jest ładna pogoda i są chęci można 8 dzień popłynąć pod prąd rzeką Regą i wpłynąć w kanał Starej Regi w okolicach mostu drogowego z Mrzeżyna do Trzebiatowa, gdzie trzeba przenieść kajaki przez stację Pomp w Mrzeżynie na krótkim odcinku. Płynąc dalej Starą Regą płyniecie do Jeziora Resko Przymorskie, po drodze spływu konieczna przenioska kajaków przez podwójny most dawnej drogi czołgowej Mrzeżyno – Roby pod którymi nie da się przepłynąć z powodu nasypu pod mostem. Następnie przenosicie kajaki przez tamę na początku Jeziora Resko Przymorskie, którym dopływacie do Dźwirzyna. Płynąc przez Jezioro Resko przymorskie trzymacie się lewego brzegu gdzie wśród trzcin jest wejście w kanał z jeziora do Dźwirzyna, którym dopłyniecie do morza. Płynąc jeziorem będzie konieczność omijania rzędów drewnianych palików na siatki rybackie wbitych od lewego brzegu w głąb jeziora. Jeżeli nie wpłyniecie w kanał w lewym brzegu do Dżwirzyna to następny kanał przed cyplem z charakterystyczną dużą rzeźbą na końcu cypla zaprowadzi Was do Portu Jachtowego w Dźwirzynie gdzie można odebrać kajaki w razie niedogodnej pogody, lub możecie wpłynąć w trzeci kanał w lewym brzegu za cyplem z rzeźbą który doprowadzi Was do ośrodka wczasowego w Dźwirzynie ,,MAZURY NAD MORZEM” gdzie możecie zostać na biwak pod namioty, lub wynająć domki. Jeżeli wpłynęliście w pierwszy kanał dopłyniecie do Dźwirzyna gdzie możecie zjeść pyszną, smażoną, świeża rybkę i po odpoczynku, jeżeli jest ładna pogoda i spokojne morze – możecie wrócić morzem trzymając się pasa nadmorskiego z powrotem na biwak w Mrzezynie. Trasa spływu Mrzeżyno (STARĄ REGĄ) do Dźwirzyna i powrót morzem na biwak w Mrzeżynie to jedyne 19 km do pokonania. Z Mrzeżyna do Dżwirzyna Starą Regą i jeziorem Resko Przymorskie dopłynie się w około 3 godziny. Powrót morzem nie powinien zająć Wam więcej niż 3 godziny

42

studenckie spływy kajakowe